Sierpień, pomimo że jest miesiącem wakacyjnym, u nas okazał się idealnym czasem na wystartowanie z nowymi pomysłami i realizacją tych, które w naszych głowach kumulowały się już od dłuższego czasu. Jak widać, nie tylko początek roku może być momentem odpowiednim na rozpoczęcie nowych inicjatyw. ?
Choć prowadzenie bloga planowaliśmy rozpocząć rok temu, za każdym razem coś nas wewnętrznie powstrzymywało, a ilość obowiązków przyczyniała się do odkładania tego na odpowiedni moment. ?
Nasz pierwszy wpis chcielibyśmy rozpocząć od motywacji – co tak naprawdę może motywować do działania, jak zmobilizować się do wykonywania często ogromnej ilości zadań albo po prostu, jak odważyć się i zawalczyć o swoje marzenia dotyczące spełnienia zawodowego. Ponadto ciekawi nas, czy lubicie posiłkować się książkami, cytatami lub np. aplikacjami, które również mogą pomagać w lepszej świadomości czy organizacji każdego dnia.
Czym właściwie jest motywacja i jak wpłynąć na jej zwiększenie?
Książkowa definicja przedstawia „motywację” jako stan gotowości do podjęcia działania, który wzbudzony jest potrzebą zespołów procesów psychicznych oraz fizjologicznych, określający podłoże zachowań i ich zmian. Motywacja nie jest jednak łatwym i szybkim procesem do osiągnięcia. Potrzeba czasu i odpowiednich działań, aby wypracować sobie wewnętrzną siłę motywacji. Szczególnie tyczy się to naszych długodystansowych planów i realizacji. Wiecie, o czym mówimy? O częstym problemie pojawiania się słomianego zapału na dzień, tydzień, a nie konkretnie na cały czas potrzebny do realizacji danego zadania czy po prostu w wielu kwestiach na całe życie. Ale od czego zacząć? Ważne, aby określić swój cel, który siedzi w głowie i pojedynczymi krokami, ale regularnie i sukcesywnie je realizować. Warto wyznaczać sobie drobne kroki i działania, zapisywać je i realizować. Każdy z nas jest indywidualny, dlatego nie ma jednego złotego środka na motywację, po prostu trzeba ją sobie wypracować.
Co motywuje nas do działania?
Od pewnego momentu mamy w głowach wizję na swój rozwój i kurczowo się jej trzymamy. Oczywiście, że zdarza nam się zboczyć z wyznaczonej trasy, ale zawsze wracamy na odpowiedni tor, ponieważ ciągle przypominamy sobie o naszym celu i o tym, dlaczego to wszystko robimy – wzajemnie się motywujemy i budujemy swoje nawyki!
A co mi indywidualnie pomaga w tej motywacji?
- Uwielbiam wcześnie wstawać! Mieć czas na śniadanie i na spokojne rozpoczęcie dnia – makijaż, fryzura itd. Zawsze dbam o to, aby wstać odpowiednio wcześnie i zdążyć przygotować się na cały dzień.
- Poranne picie kawy! Kocham zapach i smak kawy o poranku! Ale tylko w kubku, na który właśnie mam ochotę 😀 Mam kilka swoich kubków – tak, jestem maniaczką kubków, kubeczków i ogólnie przepięknej porcelany! Szczególnie w pogodne niedzielne poranki piję kawę w ogrodzie. Te piękne poranki – natura, śpiew ptaków, świeże powietrze po prostu w momencie pozwalają mi złapać taką siłę i energię na cały dzień, że niektórym osobom pewnie będzie ciężko to sobie uświadomić, bo są to takie „przyziemne” sprawy, a dla mnie są właśnie czynnikami, które wpływają na mój produktywny dzień.
- Wieczorem planuję sobie cały dzień, spisując w kalendarzu co mam do wykonania. Nawet jeśli tych zadań nie ma dużo, zazwyczaj wszystko notuję i planuję dzień wcześniej. Wtedy moja organizacja czasu znacząco się zwiększa, a każdy dzień maksymalnie wykorzystuję.
- Przed snem czytam przynajmniej fragment książki – nowej, z którą jeszcze nie zdążyłam się zapoznać lub takiej, którą uwielbiam i za każdym kolejnym czytaniem czerpię z niej nową inspirację i wiedzę.
- Tutaj przyznaję szczerze, kolejny mój czynnik motywacyjny nie jest przeze mnie praktykowany regularnie, ale kiedy tylko mam na to ochotę słucham e-booków lub podcastów, które poszerzają moją wiedzę i moje horyzonty mentalne. Często też korzystam z aplikacji Calm lub MyOla – koniecznie się z nimi zapoznajcie, a z pewnością znajdziecie w nich coś dla siebie!
To są takie moje indywidualne czynniki, które wykorzystuję i poszerzam. Po prostu lubię je praktykować, czuję, że pomagają mi w codziennym realizowaniu moich planów i marzeń.
Wzajemne wsparcie
Oprócz wszystkich moich osobistych czynników niezwykle cenimy sobie z Łukaszem wzajemne wsparcie, wyznaczanie wspólnych celów i dążenie do ich realizacji. To niezwykła siła mieć obok siebie osobę, która każdego dnia motywuje Cię coraz bardziej i przybliża do realizacji kolejnych zadań.
A jakie są Wasze czynniki? Co pomaga Wam w motywacji do działania? Jesteśmy strasznie ciekawi! Dajcie znać, jak wygląda to u Was.
Trzymajcie się!
Ewelina i Łukasz